İnsanlar doğar, büyür ve çalışma hayatlarına başlarlar. Çalışma hayatına başlayan bireyler, eğitim aldıkları konular üzerinde hayata atılırlar. Bazı bireyler de eğitim aldıkları işlerin dışında veya başka sektörlerde çalışmaya başlarlar. Şahsım da, Sultan Hamam piyasasında altı yaşında bir tekstilci ve müteahhit çocuğu olarak iş hayatına başladım. Tahsilimi de mimar olarak tamamladım ve inşaat müteahhitliğine başladım. İnsanın hayatında dönem dönem değişiklikler olabilir. Hatta “devirler insanların yaşantılarına uymaz, bilakis insanlar devirlere uymalıdır” mantığında olan bir kişiyim. 1980 ile 1990 senelerinde inşaat müteahhitliği yaptım, Körfez savaşı başladı ve ekonomik kriz başladı. Ürettiğiniz gayrimenkulleri sattığınız zaman yerine aynı gayrimenkulün yarı metre karesi kadar inşaat yapamadığınız için inşaat sektöründen çıktım. Devam etmeye çalışırsanız bu da sermaye sahibi olarak küçüldüğünüzün habercisidir.

1990 ile 2000 yılları arasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Koop Süt fabrikasının ürettiği dünyaca meşhur olan hellim peyniri, katkısız doğal meyve suları, uzun ömürlü sütlerini ithal ederek gıda sektörüne girmiş bulundum. Türkiye ile KKTC arasındaki gıda Ticari Protokollerinin düzenlenmesine katkı sağladım. Aynı zamanda Koop Süt fabrikasının ürettiği ürünlerin dışında, KKTC de üretilen birçok marka gıdaları da Türkiye’ye ithal ederek, Türkiye’den de KKTC’ ye Bifa Bisküvilerinin ihracatını da gerçekleştirdim. KKTC’ de ticaretin içine politika girdiği zaman, tarafımdan Ege Bölgesinin bayiliğini iade etmemi istediler. Bende Ege bölgesinin iade olmasının söz konusu olamayacağını söyleyince, Politik nedenlerden, tüm Türkiye’de sırayla almış olduğum bölge bayiliklerinin tamamını iptal ettiler ve yapmış olduğum gıda ticareti sonlandırılmış oldu. Herhangi bir işi yaparken, iş yapmaktan zevk almanız gerekir. Zevk almadan yaptığınız bir iş insana angarya gelir. 2000 yılından beri tekrardan inşaat sektörüne girdim. Birçok inşaat, dekorasyon işlerinde 2017 senesine kadar sektörde devam ettim ve 2017 ile 2018 yılları arasında Karadeniz Holding’in 8000 metre kare olan Yalova Altınova’daki genel müdürlüğünü ve 24 ve 36 adetli power-ship gemilerinin yaşam mahallerinin inşaatını tamamladım. Daha sonra 2019 yılında şahsıma ait iş merkezimi tadilat yaparak İstanbul, Eminönü’n de bulunan toptan baharatçılara kiraya verdim. Böylelikle baharatçılar çarşısını oluşturdum. Baharatçılar çarşısındaki baharatçı kiracılarımın fason işlerini yapmak üzere tamamen paslanmaz makinelerden oluşan öğütme, karıştırma, eleme ve paketleme tesisi kurdum. Yeni işler kurmayı çok sevdiğimden ve rahmetli babam Kahramanmaraşlı olduğu için ve benim içinde Kahramanmaraş’ın çok değeri olduğu için Kahramanmaraş’tan yöresel tarhana, peynir, çörek, baharat ve dondurma gibi ürünleri getirdim ve sattım. Kahramanmaraş gurme markasını şirketimin adına tescil ettirilerek paketli ürünler satma kararı aldım. Para kazanmak için” yemeyeceğim ürünü satarak kazanç sağlama mantığım kesinlikle yoktur” ve Tarım Bakanlığının almış olduğu kararla açık baharat ürünü satışını yasakladığı için ve açık ürünlerin hijyen bir ortamda olmadığı için bu tip ürünleri el değmeden paketleme sistemi kurdum. Ürünlerimizi Türkiye ve yurt dışındaki güvenilir üreticilerden tedarik ediyorum. Doğal olarak zamanında toplanmış bitkileri ve baharatları, nitelik ve kalitelerini koruyarak, müşterilerden gelen siparişleri, kalite kontrol testinden geçirdikten sonra, hijyen bir şekilde paketliyoruz. Üretimimizde yapay tatlandırıcı ve Çin tozu gibi aroma vericiler, renklendirici ve koruyucu maddeleri kesinlikle kullanmıyoruz. Tüm baharat, baharat çeşnileri, bitkiler ve bitkisel çay çeşitlerimiz; vegan olmakla birlikte, herhangi bir katkı maddesi de içermemektedir.
Pandemi’ den sonra da ticaret artık e ticarete dönüşmüştür. Üretim tesisim; ISO22000, ISO9001, ISO10002, ISO14001, FDA, KOSHER VE HELAL BELGELERİNE sahiptir. E ticaret satışlarımız; Trend yol, Hepsi burada, N11, Getir, Pazarama gibi kuruluşlarla devam etmektedir.

Mehmet KARADEMİR
Yönetim Kurulu Bşk.

Tüm baharat, baharat çeşnileri, bitkiler ve bitkisel çay çeşitlerimiz; herhangi bir katkı maddesi içermemektedir.

Üretim tesisimiz; ISO22000, ISO9001, ISO10002, ISO14001, FDA, KOSHER VE HELAL BELGELERİNE sahiptir. E ticaret satışlarımız; Trend yol, Hepsi burada, N11, Getir, Pazarama gibi kuruluşlarla devam etmektedir.

Bize Ulaşın
134

BAHARAT

70

BAHARAT ÇEŞNİSİ

28

BİTKİ

72

BİTKİ ÇAYI

22

GÜL